Kategorie vzorů

Prohlášení k žádosti o osvobození soudních poplatků

Osvobození od soudních poplatků předchází tomu, aby z důvodů nedostatků finančních prostředků, nebylo možné se domáhat svého práva u civilního soudního řízení. Zásadním ustanovením zákona je § 138 „osř“ (tedy zák. č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu).

Osvobodit od soudních poplatků lze pouze na návrh. Aby byl účastník řízení osvobozen od soudních poplatků, musí být kumulativně dvě zákonné podmínky:
1. Odůvodnění poměrů účastníků (majetkové poměry, rodinné, sociální či zdravotní hledisko). Z těchto důvodů se přikládá (či si soud vyžádá) důkazy jako např. potvrzení od zaměstnavatele, potvrzení o příjmech z ČSSZ či výpis z katastru nemovitostí.

2. Nesmí se jednat o „svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva„. Jedná se o hledisko šikanozní žaloby nebo zjevně neexistující nárok.

3. Výše stanoveného poplatku. Nejedná se zde sice o zákonný předpoklad, nicméně jeho výše je jedním z klíčových hledisek pro osvobozování.

Aby byl účastník osvobozen (či částečně osvobozen) od soudních poplatků, musí být kumulativně naplněny oba výše popsané požadavky. V praxi však dochází k úplnému osvobození od soudních poplatků zcela výjimečně, částečné osvobození je naopak velmi časté a soudy tolerovaný jev.

 

!!! Aktualizováno!!!

VZOR PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ SOUDNÍCH POPLATKŮ VYTVOŘENÝ PŘÍMO OD ÚŘEDNÍKŮ SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE:

PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ OD SOUDNÍCH POPLATKŮ (doc.)

PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ OD SOUDNÍCH POPLATKŮ (rtf.)

 

 

 

 .

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.