Kategorie vzorů

Výpověď smlouvy o stavebním spoření za nezletilého bez souhlasu soudu

Dne 6.4.2016 nabyla účinnosti novela zákona o stavebním spoření, která podstatným způsobem zjednodušuje postavení rodičů, kteří svým potomkům spoří na stavebním spoření a chtějí smlouvu vypovědět.

Do tohoto data byla povinnost rodičů při výpovědi smlouvy o stavebním spoření nezletilých dětí podat návrh soudu na schválení právního jednání za nezletilého.

Touto novelou byl do § 5 zákona o stavebním spoření vložen nový odstavec 13, který v podstatě uznává vypovězení smlouvy o stavebním spoření za běžnou správu jmění dítěte, o které mohou rodiče rozhodovat, avšak aby tato výpověď nepodléhala schválení soudem musí být kumulativně (současně) splněny 2 podmínky:

  1. musí se jednat o výpověď smlouvy, která byla uzavřena min. 6 let
  2. a s výpovědí musí souhlasit všichni zákonní zástupci

V případě, že by jeden z rodičů s vypovězením smlouvy nesouhlasil nebo že by smlouva byla uzavřena méně než 6 let, bude opět výpověď této smlouvy podléhat souhlasu soudu s takovým právním jednáním za nezletilého.

 

Znění § 5 odst. 13 zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření:

Ukončení smlouvy pro nezletilého účastníka se považuje za běžnou záležitost při správě jmění dítěte, dojde-li k němu po uplynutí doby stanovené v § 12 odst. 2 písm. a); nesouhlasí-li s ukončením smlouvy pro nezletilého účastníka všichni jeho zákonní zástupci, vyžaduje se souhlas soudu.

 

pozn.:

vzor na schválení právního jednání za nezletilého soudem: http://www.vzory.cz/vzory/spory-soudy/navrh-na-schvaleni-pravniho-jednani-za-nezletileho/#.Vx9hvTdIvIU

 

 

 

 

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 13x, průměr: 4,69)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.