Kategorie vzorů

Žádost o osvobození od soudních poplatků

Osvobození od soudních poplatků předchází tomu, aby z důvodů nedostatků finančních prostředků, nebylo možné se domáhat svého práva u civilního soudního řízení. Zásadním ustanovením zákona je § 138 „osř“ (tedy zák. č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu).

Osvobodit od soudních poplatků lze pouze na návrh. Aby byl účastník řízení osvobozen od soudních poplatků, musí být kumulativně dvě zákonné podmínky:
1. Odůvodnění poměrů účastníků (majetkové poměry, rodinné, sociální či zdravotní hledisko). Z těchto důvodů se přikládá (či si soud vyžádá) důkazy jako např. potvrzení od zaměstnavatele, potvrzení o příjmech z ČSSZ či výpis z katastru nemovitostí.

2. Nesmí se jednat o „svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva„. Jedná se o hledisko šikanozní žaloby nebo zjevně neexistující nárok.

3. Výše stanoveného poplatku. Nejedná se zde sice o zákonný předpoklad, nicméně jeho výše je jedním z klíčových hledisek pro osvobozování.

Aby byl účastník osvobozen (či částečně osvobozen) od soudních poplatků, musí být kumulativně naplněny oba výše popsané požadavky. V praxi však dochází k úplnému osvobození od soudních poplatků zcela výjimečně, částečné osvobození je naopak velmi časté a soudy tolerovaný jev.

 

Okresní soud Plzeň – Sever

Poplatečná 33

111 00 Plzeň

 

V Plzni 20.12.2014

 

K sp.zn.: 11 C 111/2014

 

Žalobce: Alexandr Moučka, nar. 1.1.1947, trvale bytem Jihlavská 3, Plzeň 110 00

 

Žalovaný: Drahomíra Sekerová, nar. 4.7.1985, trvale bytem Finská 11, Plzeň 110 00

 

O částku 15.000,- Kč s příslušenstvím

Žádost o osvobození od soudních poplatků

 

 

Jednou

Doporučeně

Přílohy dle textu

 

 

  1. Dne 1.12. 2014 jsem jako žalobce podal žalobu o částku ve výši 15.000,- Kč s příslušenstvím.
  2. Tímto bych rád požádal soud o osvobození od soudních poplatků a to z důvodů mých majetkových poměrů, které mi neumožňují uhradit případný soudní poplatek v jeho plné výši.
  3. Jsem invalidní důchodce, který žije sám v malém bytě 1kk na okraji Plzně, nájemné je výši 8.000,- Kč. Pobírám invalidní důchod ve výši 13.000,- Kč a nemám žádné úspory. Stanovený soudní poplatek by mi neumožnil domáhat se svých práv v rámci civilního soudního řízení a z tohoto důvodu zdvořile žádám soud o osvobození od soudních poplatků v celé stanovené výši.

 

Přílohy:

  • Potvrzení o důchodu
  • Nájemní smlouva
  • Kopie OP

 

Alexandr Moučka

Alexandr Moučka
Novojičínská 325/22
110 00 Plzeň – sever

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 10x, průměr: 3,30)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.