Kategorie vzorů

Upomínka – vyplacení nálezného

Stali jste se úspěšným nálezce ztracené věci. Její majitel veřejně vyhlásil její ztracení a slíbil za její nalezní odměnu. vy jste jeho ztracenou věc našel a náležitě předal. Bohužel majitel se k vyplacení odměny nemá. Vy ho však můžete upomínat.

 

UPOMÍNKA – VYPLACENÍ NÁLEZNÉHO

Jiří Pokorný
Horská 11
41501 Teplice

Věc: Upomínka žádosti o vyplacení nálezného

Vážený pane Pokorný,

Dne 28.9. 2007 jsem Vám odeslal žádost o vyplacení zákonného nálezného ve výši 10 % z ceny nálezu, konkrétně tedy částku 7000,- Kč s tím, abyste mi toto nálezné odeslal na mou adresu nejpozději do 10.10.2007.

Oprávněnost mého práva na vyplacení nálezného je nesporná a jsem připraven se svého práva domáhat soudní cestou, pokud mi uvedenou částku nepošlete nejpozději do 5 dnů od doručení této upomínky.

Věřím, že nebude nutné k soudnímu vymáhání přistoupit, neboť by se tím ve výsledku pouze zvyšovaly náklady na právní zastoupení a soudní poplatky a které by v závěru sporu musely být jednoznačně přiznány proti Vám.

S pozdravem

V Praze 20. 10. 2007

Jan Spořivý
Zelená 11
Praha 3

Poznámka:

Tento vzor navazuje na Žádost o vyplacení nálezného publikovanou zde.

Obecně platí, že kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji příslušnému státnímu orgánu. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do jednoho roku od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví státu. Výše nálezného (10% z ceny nalezené věci) vyplývá z § 1056 zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník.

Vzor žaloby bude následovat..

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 6x, průměr: 3,33)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.