Kategorie vzorů

Žádost o vyplacení nálezného

Ve většině případů mohl nálezce dříve získat obdržet nálezné. Od 1.1.2014 má na proplacení nálezného nálezce právo a vlastník nalezené věci má povinnost nálezné vyplatit. Jak o nálezné požádat?

 

ŽÁDOST O VYPLACENÍ NÁLEZNÉHO
 

Jiří Pokorný
Horská 11
41501 Teplice

Věc: Žádost o vyplacení nálezného

Vážený pane Pokorný,

Dne 30. 8.2004 jsem v Železné ulici v Praze nalezl Vaši tašku obsahující notebook HP, nějaké dokumenty a obálku s částkou 50.000,- korun.
Téhož dne jsem Vám nález oznámil a uvedenou tašku jste si odpoledne vyzvedl v kanceláři naší firmy. Při předání jste slíbil, že mi zaplatíte nálezné. Do dnešního dne jsem však žádné nálezné v penězích ani v jiné formě nedostal.

Výše nálezného podle občanského zákoníku činí 10% z ceny nálezu. Celková cena nálezu je přitom uvedených 50.000,- Kč v hotovosti a notebook v hodnotě nejméně 20.000,- Kč.

Náleží mi tedy zákonné nálezné ve výši 7.000,- Kč. Uvedenou částku mi pošlete poštou na níže uvedenou adresu. V případě, že mi zákonné nálezné nezaplatíte nepozději do 10.10.2007 budu nucen nálezné vymáhat soudní cestou.

S pozdravem

V Praze 28. 9. 2007

Jan Spořivý
Zelená 11
Praha 3

 

Poznámka:

Kdo najde ztracenou věc, je povinen ji vydat vlastníkovi. Není-li vlastník znám, je nálezce povinen odevzdat ji příslušnému státnímu orgánu. Nepřihlásí-li se o ni vlastník do jednoho roku od jejího odevzdání, připadá věc do vlastnictví státu.
Výše nálezného (10% z ceny nalezené věci) vyplývá z § 135 Občanskéh zákoníku..

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 23x, průměr: 4,09)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Komentáře nejsou povoleny.

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.