Kategorie vzorů

PR: Přepis vozidla na nového majitele – jak postupovat?

Přepis vozidla na nového majitele je v současnosti poměrně jednoduchý proces. Vzhledem k nastavení krátkých lhůt bývá vše vyřešeno velmi rychle. Jak postupovat, na co si dát pozor a co vše si připravit?

K přepisu vozidel může v současnosti dojít na kterémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. Takových se na území České republiky nachází přes dvě stě. Do poloviny loňského roku byl převod vozidla na nového majitele vázán na takový registr vozidel, který se nacházel v místě trvalého bydliště prodávajícího.

Plná moc – kdy je potřeba?

Celý přepis nyní spočívá pouze ve vyplnění jednoho formuláře – přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel. Jediným organizačním problémem, který může v procesu přepisu nastat, je skutečnost, že na registru se musí potkat kupující i prodávající. To může být problematické hlavně v případech, kdy tyto dvě osoby bydlí daleko od sebe nebo jsou například pracovně vytíženi.

Vyřešit tuto nepříjemnou skutečnost může udělení plné moci k přepisu vozidla. Jaké jsou možnosti?

  1. Plnou moc může udělit jak kupující prodávajícímu, tak prodávající kupujícímu. V druhém případě je však zapotřebí obezřetnost. Lhůta od podpisu kupní smlouvy k realizaci samotného přepisu vozu na nového majitele totiž činí pouhých 10 dnů. Když není dodržena, hrozí prodávajícímu pokuta až 50 000 korun. Kupujícího pověřeného plnou mocí ke včasnému vyřízení proto nic netlačí, sám by se případnému postihu vyhnul.
  2. Osoba kupujícího nebo prodávajícího může také zplnomocnit k přepisu vozidla známého, kamaráda nebo kolegu. Tím, že svoji odpovědnost přenese na někoho blízkého, ke komu má důvěru, se celý proces stává bezpečnějším.

Mnozí jistě znají ještě pojem generální plná moc. Ta se ale v těchto případech obvykle nepoužívá. Nutno dodat, že podpisy na plné moci k přepisu vozidla musí být úředně ověřeny.

Co musí být před přepisem splněno a jaké doklady jsou potřeba?

Před samotnou návštěvou registru vozidel je potřeba splnit dvě náležitosti. V první řadě musí kupující uzavřít zákonné pojištění vozidla (povinné ručení). Za druhé musí dojít k prohlídce automobilu na stanici STK, kde se vyhotovuje protokol o evidenční kontrole vozidla. Na tuto prohlídku může s vozem odjet kdokoliv, není vázána na majitele, ale na konkrétní vůz.

Na registru vozidel se následně předkládají tyto doklady:

o   přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel

o   kupní smlouva

o   velký technický průkaz

o   malý technický průkaz

o   doklady totožnosti, popř. ověřenou plnou moc protistrany

o   protokol o evidenční kontrole vozidla, který nesmí být starší než 30 dní

o   zelená karta (doklad o sjednaném povinném ručení)

Poplatky související s přepisem automobilu

Poplatek za přepis vozidla činí 800 korun. Získání protokolu o evidenční kontrole vozidla stojí 400 korun. Posledním poplatkem, který se v některých případech musí uhradit, je ekologická daň. Platí se tehdy, pokud převáděné vozidlo spadá do emisní třídy EURO 0, 1 nebo 2. Daň je ve výši 3 000 – 10 000 korun.

TIP: Pro všechny, které se zajímají o automobilová průmysl, orientují se v oblasti aut a rádi by se v této oblasti realizovali pracovně, je tady portál VimVic.cz. Portál nabízí jak samotné volné pozice související s auty, tak i profily řady firem, jejichž činnost je s automobily spojena.

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 31x, průměr: 4,48)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.