Kategorie vzorů

Je lepší začít podnikat přes živnostenský list nebo rovnou založit s.r.o? (PR)

Během koronavirové krize jste si uvědomili, že už nechcete trávit 8 hodin denně v korporátní kanceláři pod drobnohledem šéfa? Máte skvělý nápad a chcete se pustit do podnikání? Potom řešíte otázku, jestli začít podnikat jako živnostník, nebo si založit společnost s ručením omezeným. A odpověď není vůbec jednoduchá.

Na volné noze je blaze

Pokud svoji profesi skvěle ovládáte, ale místo práce v korporátu si chcete svůj čas organizovat sami, je pro vás ideální živnostenský list. Nejenže si pracovní režim nastavíte tak, aby vám maximálně vyhovoval, ale můžete si i sami vybírat klienty, kterým své služby poskytnete. Pokud jste například programátor, účetní, daňový poradce, architekt či překladatel, můžete si s živnostenským oprávněním a jednoduchou daňovou evidencí vystačit už napořád. V případě, že budete velmi úspěšní a zvýší se vám objem zakázek – a tím i odpovědnost za škody přímé i nepřímé, měli byste zvážit podnikání formou vlastní společnosti s ručením omezeným. Na zásadní rozdíly ve formě ručení se ještě podíváme podrobněji.

Rovnou jako „eseróčko“

Možná máte od začátku vyšší cíle a váš podnikatelský záměr rovnou počítá se založením a budováním firmy pod vlastní značkou. Jestliže máte vymyšlený byznys model, ve kterém chcete na trh dodávat produkty či služby, není třeba se zdržovat s živnostenským listem. Bude vhodnější rovnou založit společnost s ručením omezeným. Jako firma navíc získáte možnost ucházet se o finance od investorů či bank, což vám začátek podnikání může výrazně usnadnit.

Rozdíl je ve formě ručení

Hlavní rozdíl mezi podnikáním na živnostenský list a skrze společnost s ručením omezeným je princip, jakým ručíte za své závazky. Jako podnikající fyzická osoba neboli živnostník ručíte za své závazky neomezeně celým svým majetkem. V případě zadlužení během podnikání se tak věřitelé mohou domáhat narovnání pohledávky z vašeho majetku. Pokud si založíte „eseróčko“, ručíte vy i vaší společníci jen do výše svého nesplaceného vkladu, respektive aktuálním majetkem společnosti.

Se živnostenským listem začnete podnikat rychleji

Pokud jde o způsob ručení, vítězí s.r.o. nad živnostenským oprávněním na plné čáře. Na druhou stranu je zřízení živnosti administrativně velmi snadné a rychlé. V případě volné živnosti vám v zásadě stačí pouze vyplnit formulář a zaplatit správní poplatek ve výši 1000 Kč. Oproti tomu při zakládání společnosti vás čeká o dost náročnější a komplikovanější proces o délce několika týdnů. Prvním krokem je založení obchodní společnosti sepsáním zakladatelské listiny (u jednoho zakladatele) nebo společenské smlouvy (u více zakladatelů) ve formě notářského zápisu. Aby tento dokument obsahoval všechny náležitosti, potřebujete nechat zřídit a zapsat sídlo společnosti, zaregistrovat se u příslušných úřadů, založit bankovní účet společnosti ke splacení peněžitých vkladů a také zapsat společnost do obchodního rejstříku. Jako právnická osoba má navíc s.r.o. povinnost zřízení datové schránky pro komunikaci s úřady. Až poté je možné získat na živnostenském úřadě živnostenské oprávnění pro právnické osoby.

Zápis do obchodního rejstříku – kámen úrazu

Správně vyplnit formuláře a doplnit je požadovanými přílohami je v praxi daleko větší oříšek, než se může zdát. Kvůli formálním nedostatkům se často stává, že rejstříkový soud společnost do obchodního rejstříku nezapíše – a vás čeká další byrokratické kolečko. Pokud nemáte se zakládáním společností zkušenosti, je lepší se obrátit na profesionály. Ti vás procesem provedou od prvního kroku, kdy na konci bude vaše nová firma přesně odpovídat vašim představám A vy ušetříte spoustu času i nervů a můžete se soustředit na svůj nový byznys.

Profesionální pomoc od A do Z

Specialisté z Jake & James Accounting vám kromě zřízení živnosti a založení společnosti pomohou i v dalších oblastech. V současnosti je velkým trendem zřízení virtuálního sídla na prestižní pražské či brněnské adrese, což dělá hned na začátku podnikání dobrý dojem. Dále vám poradí v oblasti účetnictví a při jednání s úřady a institucemi. Velkou výhodou je, že proces založení společnosti zvládnete kompletně on-line. Stačí vyplnit formulář, následně podepsat plnou moc. O nic dalšího už se nestaráte.  

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.