Kategorie vzorů

PR: Finanční gramotnost: Jak si (ne)půjčovat?

Půjčovat se dnes dá na mnoho způsobů. Když pomineme nekomerční možnosti, tedy rodinu či přátele, můžete si zajít do banky, ale také si půjčit jednoduše z pohodí domova – přes internet.

Kdy si půjčit peníze?

Půjčování si peněz je moderní záležitost a dnešní “styl života”. Málokdo má čistý štít a je zcela bez dluhů. Je však třeba každou půjčenou stokorunu promyslet. Čím méně budete dlužit, tím lépe.

  • Půjčte si peníze, pokud víte, že budete schopni je řádně vrátit zpět.
  • Půjčte si raději nejmenší možnou nabízenou částku, kterou potřebujete. Potřebujete půjčku před výplatou třeba 1200 Kč? Nepůjčujte si 1500 Kč, každá stokoruna znamená vyšší poplatky zaplacené na úrocích.
  • Půjčte si, pokud kupujete věc, která má dlouhodobou hodnotu (vybavení domácnosti), nebo případně souvisí s vaší prací a kterou využijete při jejím výkonu.
  • Půjčte si, pokud jste si porovnali nabídku půjček a vybrali si tu nejvýhodnější.

Kdy je lepší si nepůjčovat?

Pokud máte na vybranou, vždy si pořádně nechte projít hlavou, zda je skutečně potřeba si půjčovat. A hlavně – zda jste schopni ji splácet.

  • Nepůjčujte si raději na věci, které mají krátkodobý užitek. Patří mezi ně nákupy luxusního zboží, dovolená apod.
  • Nepůjčujte si u společností o nichž nic nevíte a vypadají pochybně. Hledejte si předem informace a recenze.
  • Nepůjčujte si pod nátlakem – časovým i finančním, nebo pokud něčemu nerozumíte.

Vyhněte se dluhové pasti

Dluhová past se valí na čím dál více lidí. Jde o situaci, kdy rodina nebo i jednotlivec přestane mít přehled o svých půjčkách, zapomíná splácet a následně se dostane do finančních problémů. Dluhová past je velmi zákeřná a často může skončit exekucí či osobním bankrotem.

Důležité je proto si uvědomit, že každý dluh musí být splacený. Prevence je totiž daleko důležitější, než pak doplácet další více náklady spojené s dlužnou částkou po splatnosti. Proto je potřeba, aby si člověk řádně evidovat veškeré své splatné dluhy, přesně věděl, kdy má jaký splatit a přesně také splácel.

Nevýhody půjček

Každá půjčka má své výhody i nevýhody. Nejlepší nebankovní půjčky mají nedostatků o dost méně, naopak u těch špatných půjček však nevýhody výrazně převažují. Největším rizikem u každé půjčky je případná neschopnost ji řádně splácet a vysoká úroková sazba.

Důležité je proto půjčovat si peníze pokud máte na jejich splácení, informovat se na možnost prodloužení doby splácení, případně odkladu splátek.

Jak předejít potřebě půjčovat si?

Základ je vytvořit si finanční rezervu tzv. pro strýčka příhodu. Každý měsíc dejte malou částku stranou  – například 10 %. Udělejte to vždy, když vám přijde výplata nebo jakýkoliv jiný příjem. Peníze nedávejte doma do hrníčku, kde k nim máte snadný přístup. Bude vás to pořád svádět do nich kdykoliv sáhnout.

Kam tedy peníze dávat? Založte si vedlejší účet zdarma či spořící účet v nějaké bance, a tam je posílejte. Ideální je zavést si trvalý příkaz na současném účtu, kam vám nyní chodí peníze. Nestane se tak, že peníze nedáte stranou.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 1x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.