Kategorie vzorů

Uznání závazku v obchodních vztazích s rozhodčí doložkou

V případě, že máte vůči určité jiné osobě pohledávku a tato osoba nechce nebo nemůže platit? Jak si zajistit, že vaše pohledávka nespadne v zapomění? Stačí, když vám dlužník svůj dluh uzná.

Písemným uznáním se má za to, že závazek v uznaném rozsahu v době uznání trvá a to i v případě, kdy pohledávka věřitele byla v době uznání již promlčena. Závazek, který je uznáván musí být dostatečně určitý. Uznat lze závazek peněžitý i nepeněžitý. Závazek je však možné uznat nejen písemně ale i určitým jednáním.
Placení úroků se považuje za uznání závazku nepromlčeného závazku ohledně částky, z níž se úroky platí. Stejně tak, plní-li dlužník částečně svůj nepromlčený závazek má toto plnění účinky znání zbytku dluhu, jestliže lze usuzovat, že plněním dlužník uznává i zbytek závazku.
(§323§ 407 odst. 2 a 3. Za uznání závazku se tedy považuje placení úroků.Narozdíl od úpravy občanského zákoníku, kde uznání je účinné vůči ručiteli jen když s ním ručitel vysloví souhlas, má uznání závazku dle obchodního zákoníku účinky i vůči ručiteli.Rozhodci soud

Úprava uznání závazku je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, konkrétně § 2053.

Pokud již smlouva neobsahuje rozhodčí doložku je možné jí vložit do uznání závazku.
Rozhodčí doložka umožňuje využití všech výhod rozhodčího řízení, zejména rychlejší dosažení pravomocného a vykonatelného rozhodnutí.

Více na stránkách Rozhodčího soudu

 

Uznání dluhu

Umělá hmota s.r.o.,
se sídlem Plochá 11, Most
IČ 99999999
jednající Marií Kudrnatou, jednatelkou společnosti

uznává tímto co do důvodu i výše její závazek vůči společnosti První chemická a.s. se sídlem Litvínov, Záluží 1, IČ 00000000

ve výši 236.341,75 Kč
vyplývající z neuhrazené faktury č.. 100023 za dodávku polyetylénu PE XXX 85, splatnou dne 20. 3. 2006. Uvedenou fakturu uhradíme nejpozději do 30. 6. 2006.

Veškeré spory vznikající z tohoto uznání dluhu a v souvislosti s ním budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky podle jeho Řádu a Pravidel jedním rozhodcem jmenovaným předsedou Rozhodčího soudu.

V Litvínově 1. 5. 2006

Umělá hmota s.r.o.
Marie Kudrnatá
Jednatelka společnosti

 

 

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 5x, průměr: 2,60)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Komentáře nejsou povoleny.

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.