Jak řešit bydlení více osob v nájemním bytě? Je nutný souhlas?
Uzavře-li nájemní smlouvu více osob, stanou se společnými nájemci. Za těchto okolností zákon hovoří o tzv. společném nájmu. Nájemní právo tak svědčí všem nájemcům. Společným nájemcem se stane i osoba, která k nájemní smlouvě přistoupí již po jejím uzavření, ale strany smlouvy (všichni nájemci a pronajímatel) s tím musí vyslovit souhlas (§ 2270 OZ).
Na druhé straně se zákon věnuje i přítomnosti osob v bytě za předpokladu, že tyto osoby nejsou společnými nájemníky, to znamená, že nájemní právo jim nesvědčí. Pro lepší pochopení věci lze zmínit, že se může jednat například o nájemníkovu návštěvu. Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoliv (§ 2272 odst. 1 OZ). V obecné rovině tak nejsou žádná omezení ze strany pronajímatele přípustná.
Zvláštní situace ovšem nastane, pokud se osoba má stát členem nájemníkovy domácnosti. Nyní je nájemce povinen zvýšení počtu členů pronajímateli již oznámit, a to bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 2 měsíců. Pokud se tak nestane, nájemce závažně poruší svou povinnost (§ 2272 odst. 1 OZ).
Pronajímatel má právo vyhradit si předchozí souhlas s přijetím nového člena nájemcovy domácnosti. Jedná-li se ovšem například o nájemcovi osobu blízkou, souhlas není nutný (§ 2272 odst. 2 OZ).
Nájemcova práva na přijímání nových členů své domácnosti není bezbřehá. Pronajímatel má totiž zájem na řádném výkonu nájemního práva stejně jako ostatní obyvatelé domu. Zákon tak dává pronajímateli právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil počet osob přiměřený velikosti bytu. Kritériem jsou rovněž obvyklé pohodlné a hygienicky vyhovující podmínky (§ 2272 odst. 3 OZ).
Sníží-li se počet členů nájemcovy domácnosti, oznámí to nájemce pronajímateli bez zbytečného odkladu (§ 2273 OZ).
Konáním ve lhůtě bez zbytečného odkladu se v právní praxi rozumí několik dní, maximálně 1 týden.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!