Kategorie vzorů

Náhrada za zpožděný let – základní fakta a návod

Co dělat, když má let zpoždění a cestující musí čekat několik hodin na letišti a do cílové destinace přiletí s mnohahodinovým zpožděním? Má cestovatel právo na náhradu škody?

Odpověď nám přináší NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 261/2004, ve kterém je upraven institut náhrady škody za zpoždění, či zrušení letu. Jedna z podmínek je, že buďto počáteční, či koncové letiště musí být v některém ze státu EU. Dále jsou náhrady škody v článku 7 Nařízení stanoveny následovně:

  1. 250 EUR u všech letů o délce nejvýše 1 500 kilometrů
  2. 400 EUR u všech letů v EU delších než 1 500 kilometrů a u všech ostatních letů o délce od 1 500 kilometrů do 3 500 kilometrů
  3. 600 EUR u všech ostatních letů

Tuto náhradu škody lze uplatnit při zpoždění příletu v délce nejméně 3 hodin do cílové destinace.

Délky letů se počítají vzdušnou čarou a lze je vypočítat například zde:https://www.worldatlas.com/travelaids/flight_distance.htm

Letem se rozumí pouze jedna letecká operace, letem tedy není i zpáteční let.

Formulář je v českém i anglickém jazyce. Nejprve je třeba zaslat formulář konkrétní letecké společnosti, která let provozuje. Pokud neodpoví, je možnost obrátit se na Evropské spotřebitelské centrum dané země.

V případě značného zpoždění letu, kdy je čas odletu stanoven na následující den, či zrušení letu, kdy vznikne nutnost přenocovat, je společnost povinna poskytnout občerstvení v rozsahu přiměřeném čekací době a zajistit ubytování v hotelu, pokud se pobyt na jednu noc stane nezbytným, nebo pokud se pobyt stane delší než zamýšlený cestujícím.

Při zpožděném letu o nejméně dvě hodiny, by měl být cestující informován o svých právech přepravující společností.

Formulář v českém jazyce ke stažení zde: https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/themes/passengers/air/doc/complain_form/eu_complaint_form_cs.pdf

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,50)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.