Kategorie vzorů

Žaloba na ochranu obchodní firmy

Obchodní firma je název, pod kterým je podnikatel zapsaný do obchodního rejstříku. Pod tímto jménem také veřejně vystupuje, je tedy nezbytnou součástí podnikatelovy propagace. Obchodní firma je zákonem chráněna proti neoprávněnému užívání a později zapsané obchodní firmy nesmí být ve vztahu k ní klamavé a zaměnitelné. Pokud Vám někdo zasahuje do práv k obchodní firmě, žalovat můžete u krajského soudu, který je pro tyto spory dle § 9 odst. 2 písm. i) občanského soudního řádu první instancí.

 

 

Městský soud v Praze
Slezská 9
120 00 Praha 2

 

Žalobce:          TOP, s.r.o., se sídlem Pod kavalírkou 12, 150 00, Praha 5, IČO: 21536845, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 69842, zastoupená Mgr. Jarmilou Chotkovou, jednatelkou

 

Žalovaný:        TOP Travel, s.r.o., se sídlem Průběžná 8, 120 00 Praha 2, IČO: 56942785, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl D, vložka 54863, zastoupená Jiřím Doležalem, jednatelem

 

 

ŽALOBA NA OCHRANU OBCHODNÍ FIRMY
(ŽALOBA NA ZDRŽENÍ SE PROTIPRÁVNÍHO JEDNÁNÍ)

Dvojmo

Přílohy: dle textu

I.

Žalobce i žalovaný jsou podnikateli, zapsanými v obchodním rejstříku, vedené Městským soudem v Praze se stejným předmětem podnikatelské činnosti – služby cestovní agentury, zprostředkování zájezdů a dovolených. Obchodní firma žalobce byla do obchodního rejstříku zapsána 1. 3. 2014, obchodní firma žalovaného dne 2. 1. 2015

Důkaz:
výpis z obchodního rejstříku žalobce
výpis z obchodního rejstříku žalovaného

II.

Žalovaný si zvolil obchodní firmu velice podobnou obchodní firmě žalobce, její hlavní část je dokonce totožná s obchodní firmou žalobce. Žalobce je v oboru známou a prosperující společností, žalovaný tedy využil její obchodní firmu k vlastní propagaci a zmatení zákazníků vyvoláváním dojmu, že se jedná o tutéž společnost či její pobočku. Svou obchodní firmu navíc žalovaný uvádí na reklamních materiálech tím způsobem, že stěžejní část tvoří právě nápis „TOP“, zatímco nápis „Travel“ je uveden pod tím v několikanásobně menší velikosti.

Důkaz:
reklamní prospekty žalovaného

  III.

 Shora uvedené jednání je v rozporu s ustanovením § 424 občanského zákoníku, dle kterého obchodní firma nesmí být zaměnitelná s jinou obchodní firmou ani nesmí působit klamavě. Jednání žalobce je nekalosoutěžní ve formě vyvolání nebezpečné záměny dle § 2976 a zejména pak § 2981 občanského zákoníku. Žalovaný ani po písemném upozornění ze strany žalobce ze dne 3. 2. 2015 od svého jednání neupustil, a tento požadavek odmítl.

Důkaz:
dopis žalobce ze dne 3. 2. 2015

IV.

Na základě výše uvedeného žalobce navrhuje, aby soud vydal následující rozsudek:

 

I. Žalovaný je povinen zdržet se nadále užívání své obchodní firmy způsobem, který vyvolává záměnu s obchodní firmou žalobce, tj. změnit svou obchodní firmu.
II. Žalovaný je povinen nahradit žalobci náklady řízení, to vše do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku.

 

V Praze dne 16. 4. 2015

Jarmila Chotková
TOP, s.r.o., zastoupená
Mgr. Jarmilou Chotkovou, jednatelkou

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

2 komentáře: “Žaloba na ochranu obchodní firmy”

  1. Martin napsal:

    Tak je to Jaromíra nebo Jarmila?

    • Redakce vzory.cz napsal:

      Děkujeme za upozornění. :) Jednalo se o překlep a již jsme to opravili na Jarmilu. (i když Jaromíra taky není špatné :)

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.