Kategorie vzorů

Automatické obnovení nájmu bytu podle nového občanského zákoníku, výzva k opuštění bytu

Institut automatické obnovy nájmu bytu je, oproti předchozí úpravě, institutem novým. Klíčovým ustanovením je § 2285 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Občanský zákoník umožňuje i po faktickém smluvním ukončení nájemního vztahu (doba určitá) mezi pronajímatelem a nájemcem automaticky obnovit jejich nájemní vztah bez jakéhokoliv právního jednání.

Je nutné nejprve zodpovědět otázku, proč občanský zákoník k tomutu institu přistoupil. Jedním z důvodů přijetí je ochrana práv nájemce, ale také sankcí pro pronajímatele, že byl k nájemnímu vztahu nedbalý. Jedná se tedy o sankci za nedostatečnou aktivitu pronajímatele.

K automatické obnově nájmu dochází automaticky (ex lege), pokud po skončení nájemního vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem pronajímatel písemně do 3 měsíců nevyzve nájemce, aby jím užívaný byt opustil. Pokud tedy takto výslovně písemně pronajímatel neučiní, obnovuje se předešlý nájemní vztah, avšak v maximální době 2 let, pokud si samozřejmě tento institut v nájemní smlouvě neošetří jinak (mohou například obnovování nájemní vztahu výslovně vyloučit).

                                                                                                                                  Jiří Kostra

                                                                                                                                  Eliášova 3081

                                                                                                                                 Praha 1, 110 00

 

 

V Plzni dne 1.11.2014

 

 

Věc: Výzva k opuštění bytu

Vážený pane Kostro,

 

jelikož dne 15.10.2014 skončil uplynutím sjednané doby nájmu náš nájemní vztah, který jsme založili smlouvou o nájmu bytu sjednanou na dobu určitou ze dne 15.1.2014, tak Vás tímto výslovně vyzývám k opuštění bytu do konce tohoto měsíce a to v souladu s § 2285 zák. č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

 

Děkuji Vám a jsem s pozdravem

 

 Karel Němec

Karel Němec
pronajímatel

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.