Kategorie vzorů

Sdělení nájemci o čerpání z jistoty (kauce)

Tzv. peněžní jistotu (dříve kauci) dává nájemce pronajímateli z důvodu toho, aby bylo v maximální míře zajištěno plnění povinností nájemce v době trvání nájemního vztahu.

(Nový) občanský zákoník (zák. č. 89/2012 Sb.,) stanovuje maximální možnou výši peněžní jistoty a to tak, že peněžní jistota může dosahovat maximálně výše šestinásobku měsíčního nájemného, který je sjednán v předmětné nájemní smlouvě.

Po ukončení nájmu se následně vrací nájemci. Institut peněžní jistoty je určitým druhem zajištění, neboť pokud vznikne nájemci dluh vůči pronajímateli dluh v souvislosti s nájmem, je pronajímatel oprávněn (zásadně v souladu se smlouvou) z této jistoty čerpat a poté požádat nájemce, aby výši jistoty opět doplnil na sjednanou úroveň (samozřejme záleží na dílčích modifikací v příslušných smlouvách), nicméně existuje obecné ustanovení v §2017 Občanského zákoníku, že je právem pronajímatele v okamžiku, kdy se zajištění (výše zbývající peněžní jistoty) stane nedostatečným má právo požádat od doplnění chybějící výše, pokud ji po výzvě nedoplní – je možné ji vymáhat v civilním řízení jako pohledávku (za předpokladu, že z jistoty bylo čerpáno řádně).

Pokud však nájemce poskytne pronajímateli své prostředky ve formě peněžní jistoty, má nárok na úrok z této jistoty a to minimálně v takové výši, které by jinak jako ukladatel příslušné částky získal na například běžném bankovním účtu, nedostává-li jiné protiplnění či není-li ve smlouvě uvedeno jinak.

Na závěr jen upozorňuji, že tento článek je obecný a vždy záleží na dílčí ustanovení v příslušných smlouvách.

Věra Kopecká
Lepšíkova 11
Praha 4, 140 00

Věc: Sdělení nájemci o čerpání z peněžní jistoty

Vážená slečno Kopecká,

jelikož jste mi dlužna část nájemného za měsíc srpen 2014 v celkové výši 1500,- Kč, tak v souladu s bodem VI., odst. 3, nájemní smlouvy, kterou jsem já, jako pronajímatel a Vy, jako nájemce, uzavřeli dne 1.1.2014,  využívám svého práva a čerpám z peněžní jistoty, kterou jsme si  v předmětné nájemní smlouvě sjednali ve výši dlužného nájemného.

Prozatím nepožaduji doplnění jistoty na původní výši.

Věřím, že se jednalo o pouhé nedopatření a nebude se to již opakovat.

Děkuji a jsem s pozdravem

Ing. Jiří Chata
Bláhova 16
Praha 3, 130 00

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 6x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.