Kategorie vzorů

„Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“ – již podeváté

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vyhlašuje v lednu již 9. ročník soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“, v níž se děti do 18 let svými autorskými příspěvky vyjadřují k tématu, do jaké míry jsou chráněny jejich osobní a citlivé údaje v každodenním životě.

Děti mohou napsat povídku, úvahu, scénář, nebo mohou také příběh, který si vymyslí, sehrát a natočit na video, případně ho ztvárnit do podoby komiksu. Sečtělejší účastníci soutěže mají možnost napsat referát na téma, v jaké knize či filmu se setkali s tématem ochrany osobních údajů a soukromí nebo ve které historické události vidí roli ochrany soukromí jako klíčovou, ať už ona událost dopadla dobře, nebo ne.

Pro ty, kteří raději kreslí a malují, mají organizátoři alternativu v podobě „plakátu“, který by měl každého na první pohled upozornit na aktuálnost tématu ochrany osobních údajů. Fantazii se meze nekladou.

Příspěvky mohou uchazeči poslat (s uvedením jména, adresy a věku) do 17. dubna 2015 buď elektronicky na soutez@uoou.cz (soubory do velikosti 3 MB), anebo na adresu Úřad pro ochranu osobních údajů, tiskový odbor, Pplk. Sochora 27, 170 00 Praha 7 (obálku označit heslem „Soukromí“). Aktuální informace o soutěži budou průběžně k dispozici na webových stránkách ÚOOÚ v rubrice Pro mládež.

Autoři nejlepšího zpracování budou začátkem června pozváni do Prahy na slavnostní vyhlášení výsledků. Porota loňského ročníku vybírala vítěze z 35 textových soutěžních příspěvků a 101 návrhu na placku.

„Smyslem této soutěže je popularizace témat, jako jsou svoboda a ochrana soukromí. Děti jsou v tomto směru zdaleka nejohroženější skupinou. Na druhou stranu se ze soutěžních příspěvků dá vyčíst, že děti si nebezpečí, které vyplývá ze sdílení dat na sociálních sítích, uvědomují mnohdy více než jejich rodiče,“ vysvětluje podstatu soutěže RNDr. Igor Němec, předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů.

„Sdílení dat na sociálních sítích je z hlediska jejich ochrany katastrofa. Zejména teenageři tam dávají informace téměř bez zábran, jako by nevěděli, že jakmile něco napíšou na internet, je to tam prakticky navěky. I proto si myslím, že podobná soutěž má smysl. A nám se podařilo uvést do života projekt s již osmiletou tradicí, která je výjimečná dokonce v evropském měřítku,“ připomíná Igor Němec.

Slova o evropském měřítku nejsou nijak přehnaná. V roce 2007 převzali zástupci ÚOOÚ v Madridu evropskou cenu za nejlepší službu veřejnosti v oblasti ochrany osobních údajů za projekt, který obsahoval dvě základní části. Tím prvním byla právě soutěž „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“.

„Je každý rok vyhlašována 28. ledna, což je mezinárodně slavený Den ochrany osobních údajů. Příspěvky, které na úřad každý rok přicházejí, jsou dokladem vnímavosti a kreativity dětí a mladých lidí,“ připomíná bývalá tisková mluvčí ÚOOÚ PhDr. Hana Štěpánková, která v roce 2006 stála u zrodu této soutěže.

„V loňském roce například přišly příspěvky čtyřletého a šestiletého soutěžícího, u nichž bylo jasné, že jim svou pozornost věnovali také rodiče či učitelé. Také při setkáních v rámci slavnostního vyhlášení výsledků se potvrzuje, že na školách probíhají spontánně již jakási předkola a do samotné soutěže se dostanou jen vybrané příspěvky. Takový zájem nás samozřejmě velmi těší a je pro nás stejně cenný jako cena z Madridu.“

Druhou část, která si vysloužila pozornost i za hranicemi a evropskou cenu, pak tvořil tříletý program dalšího vzdělávání pedagogů. Několik desítek ředitelů a učitelů, kteří absolvovali vzdělávací cyklus Ochrana osobních údajů ve vzdělání, obdrželo od ÚOOÚ certifikát. V rámci programu byla jedna hodina věnována ochraně osobních údajů v kontextu základních lidských práv, další hodina byla věnována speciálně ochraně osobních údajů ve školách a dvě hodiny byly jakousi inspirací pro zařazení speciálních poznatků o ochraně osobních údajů a soukromí v jednotlivých předmětech.

„Například v literatuře a dějepisu je možné poukazovat na konkrétních případech na rozdílné pojetí ochrany v různých historických etapách, v matematice a informatice může být problematické zajištění bezpečnosti zpracování osobních údajů, především na internetu, nebo při správě výpočetní techniky, jak předcházet krádežím identity a podobně,“ konkretizuje Hana Štěpánková. „V biologii se objevují informace o biometrických údajích a jejich zpracování např. při identifikaci nebo o rozdílném přístupu k databázím DNA v různých zemích světa. Pozornost si zasluhuje i ochrana citlivých údajů ve zdravotnictví,“ doplňuje Štěpánková.

„Rádi bychom, aby se problematika ochrany osobních údajů stala pevnou součástí školních vzdělávacích programů. To předpokládá, že učitelé o ní budou schopni kvalifikovaně a přitažlivě přednášet, a studenti si i na základě takto získaných informací uvědomí, že především na sociálních sítích jim hrozí nebezpečí, pokud se nebudou chovat zodpovědně a své soukromí si nebudou chránit,“ uzavírá RNDr. Igor Němec.

Je rozhodně pozitivní zjištění, že Úřad pro ochranu osobních údajů vedle své dozorové činnosti věnuje pozornost také popularizaci této oblasti a vzdělávání. Stále rostoucí popularita soutěže „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“, která se projevuje nárůstem počtu účastníků i zvyšující se kvalitou a kreativitou soutěžních příspěvků, je toho dalším důkazem.

 

 .

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.