Kategorie vzorů

Platnost a účinnost

Na našem portálu zakládáme rubriku s názvem “polopatě”. V této rubrice se budeme snažit vysvětlit pojmy tak nějak lidsky, neprávnicky.

Začneme s pojmy účinností a platností, které se v právu objevují takřka všude.

Platnost právního předpisu – Aby byl právní předpis (např. zákon) platný, musí být součástí právního řádu (musí být nějakým způsobem publikován – např. ve Sbírce zákonů).

S pojmem platnosti souvisí pojem účinnosti. Účinnost právního předpisu znamená, že je určitý předpis schopný vyvolávat právní účinky. Zjednodušeně to znamená, že pokud má zákon, který stanovuje určitou výši výživného, účinnost od 1. 1. 2014, výše výživného do 31. 12. 2013 se bude řídit starou úpravou a od 1. 1. 2014 se bude řídit úpravou novou.

Datum účinnosti je napsáno v závěrečném ustanovení právního předpisu. Pokud není, jeho účinnost začíná 15 dnů po jeho vyhlášení.

S těmito lhůtami souvisí pojem legisvakance, to je doba mezi platností a účinností. Legisvakance slouží veřejnosti pro seznámení se s předpisem a stává se jen velmi zřídka, aby byl předpis vyhlášen a jeho účinnost byla v den vyhlášení..

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 3x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.