Kategorie vzorů

Nájem, nebo podnájem?

Víte jaký je rozdíl mezi nájmem a podnájmem?

Ačkoliv se v běžné neodborné mluvě často zaměňuje pojem nájmu (pronájmu) a podnájmu, jedná se o dva odlišné právní instituty, které je v nájemních a podnájemních smlouvách, zejména tedy bytu, odlišovat a odlišit.

Nájemní smlouva je v Občanském zákoníku definována tak, že nájemní smlouvou se pronajímatel zavazuje přenechat nájemci věc k dočasnému užívání a nájemce se zavazuje platit za to pronajímateli nájemné.

Podnájem je v Občanském zákoníku definována tak, že souhlasí-li pronajímatel, může nájemce zřídit třetí osobě k věci užívací právo; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu (nad to připomínáme pravidlo, že umožní-li nájemce užívat věc třetí osobě ve formě podnájmu, odpovídá pronajímateli za jednání této osoby stejně, jako kdyby věc užíval sám).

Nájemní smlouvou se tedy vytváří právní (nájemní) vztah mezi vlastníkem (pronajímatelem) dané věci a nájemcem. Podnájem je právní vztah mezi nájemcem se řádnou nájemní smlouvu, který ,se souhlasem pronajímatele, danou věc dále podnajímá.

K podrobnostem odkazujeme na: https://www.vzory.cz/blogy/prava-a-povinnosti-stran-najemni-smlouvy-zejmena-podle-%C2%A7%C2%A7-2255-2258-obcanskeho-zakoniku/#.XI7g9FNKgcg

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 3x, průměr: 4,67)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.