Kategorie vzorů

Žádost k udělení souhlasu k jiné výdělečné činnosti

Každý má Listinou základních práv a svobod zajištěno právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, a každý má právo získávat prostředky pro své potřeby prací, takže proč bychom nemohli pracovat pro zaměstnavatele a ještě být podnikatelem? Protože v dalším svém ustanovení Listina základních práv a svobod říká, že omezení jakéhokoliv práva může být pouze v zájmu jiného práva a toto omezení musí být přiměřené účelu, jež má být dosaženo.
A právě zákoník práce omezuje svobodu volby povolání a chrání tak vlastnická práva zaměstnavatele.

Zákoník práce umožňuje zaměstnancům vedle svého zaměstnání v základním pracovněprávní vztahu vykonávat další výdělečnou činnost, ale s několika podmínkama.Možnost provozování jiné výdělečné činnosti je upravena § 304 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce.

Činnost, která není shodná s předmětem činnosti u zaměstnavatele, můžete vykonávat bez jakéhokoliv omezení. Pokud však chcete vykonávat činnost shodnou, musíte mít k tomu písemný souhlas svého zaměstnavatele.

V případě, že od zaměstnavatele souhlas dostanete, můžete začít vykonávat další výdělečnou činnost. Avšak pokud zaměstnavatele svůj souhlas písemně odvolá, musíte s výdělečnou činností bez zbytečného odkladu skončit. Souhlas zaměstnavatele k výdělečné činnosti není nutný, pokud se bude jednat o výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Ještě na závěr menší vysvětlení, co vůbec „výdělečná činnost“ představuje. Rozumí se tím jakákoliv činnost bez ohledu na způsob a formu výkonu, ale důležité je, že tato činnost je vykonávána za účelem dosažení zisku (i když ne vždy k zisku dojde). Odborníci na pracovní právo za výdělečnou činnost považují: pracovněprávní vztah, podnikání na základě živnostenského oprávnění, činnost ve prospěch obchodní společnosti, členství ve statutárních orgánech a jiné.

 

ŽÁDOST O UDĚLENÍ SOUHLASU K VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI

Alfa s.r.o.
K rukám Jaroslavy Lokotské, personální ředitelka
Vyskočilova 215
180 00 Praha 8

V Praze dne 22. 9. 2014

Věc: Žádost o udělení souhlasu k výdělečné činnosti

 

Vážená paní Lokotská,

na základě pracovní smlouvy uzavřené dne 19. 9. 2010 jsem zaměstnán ve Vaší společnosti na pozici firemní účetní. Svoji práci jsem vždy vykonávala s nejlepší vědomím a k požadovanému datu bylo vždy vše připraveno a zpracováno.

V uplynulém měsíci mi byla nabídnuta možnost začít spolupracovat s jinou účetní společností na pozici externí účetní.

Tímto dopisem Vás žádám o udělení souhlasu k výkonu výdělečné činnosti spočívající v provádění účetnctví pro třetí osoby, a to na základě ustanovení § 304 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.

S pozdravem

Markéta Drobná
Markéta Drobná
bytem Pod Jezerem 922, 190 12, Praha – Dolní Počernice

.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 9x, průměr: 4,44)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.