Kategorie vzorů

Závěť vlastnoruční pořízená soukromou listinou – jediný dědic

Kdo chce pořizovat v písemné formě beze svědků, napíše celou závěť vlastní rukou a vlastní rukou ji podepíše. Takto nový občanský zákoník obecným způsobem vymezuje podmínky vlastnoruční závěti pořízenou soukromou listinou. V praxi se nejčastěji vyskytuje právě závěť psaná vlastnoručně rukou zůstavitele (toho, kdo závěť pořizuje). Výhodami vlastnoručně psané závěti jsou její jednoduchost a její pořízení je takřka bez jakýchkoliv nákladů. Závěť, kterou zůstavitel nenapsal vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně prohlásit, že listina obsahuje jeho poslední vůli.

Je nutné si uvědomit, že tento typ závěti je nutné napsat vlastní rukou v celém rozsahu, nikoliv tedy ani částečně na PC (ani v dataci nebo v názvu listiny „závěť“), bez jakékoliv pomoci cizí osobou a typickým stylem svého písma. V tom tkví zrádnost vlastnoručně psaných závětí. Důležité je dodržet i typ podpisu, pod celým jménem zůstavitele. Náležitosti závěti je důležité dodržet, neb je dědické právo poměrně přísné na nároky poslední vůle, chyba v závěti způsobuje její absolutní neplatnost.

ZÁVĚŤ

Já, níže podepsaná, Alena Mastná, narozena dne 1.4.1920, trvale bytem Prokopského údolí 12/1112, Praha 4, 140 00 pořizuji pro případ mé smrti vědomě, bez nátlaku, po zralé úvaze a svobodně tuto svoji závěť, která představuje a obsahuje moji poslední vůli.

Jako dědice veškerého mého majetku povolávám Terezu Mastnou, narozena dne 12.5.1946, bytem Polákova 1, Praha 5, 150 00.

V Praze, dne 15. dubna 2016.

                                                                                                                               Alena Mastná

Pozornost je však třeba věnovat problematice neopomenutelných dědiců.

Níže uvedené závěť je tedy vzorová a nemusí platit pro každou situaci! 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 55x, průměr: 4,62)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.