Kategorie vzorů

Ztráta zaměstnání – jaké finanční dopady očekávat

Dlouhodobé omezení příjmů může jednoduše zamíchat s domácím rozpočtem. Nejen ztráta zaměstnání, například i dlouhodobá nemoc může mít za následek finanční tíseň, pokud není člověk dopředu připraven, nebo pokud neví, jak v takové situaci postupovat. 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

obrázek zdroj Unsplash.com

Je důležité si uvědomit, že s omezeným finančním příjmem je nutno také omezit mnohé výdaje. Člověk si musí dávat pozor na kreditní karty, kontokorenty a půjčky. V tomto období je velmi jednoduché se zadlužit a později je těžké tyto dluhy splatit. 

Výhodné v tomto období je nakupovat se slevami a účastnit se různých věrnostních programů. Zároveň člověk může porovnat produkty a přečíst si tipy na úsporné nakupování na webech, jako je https://www.nakupka.cz/ a další.

Úřad práce

Úřad práce je instituce, která pomáhá lidem, kteří náhle ztratili zaměstnání, právě ukončili školu nebo například i čerstvým maminkám po mateřské dovolené. V podstatě se jedná o lidi, kteří nemají práci a chtějí ji najít

Registrace na úřadu práce je obecně vnímána jako nepříjemná věc, ovšem přináší mnoho výhod. Je dobré to promyslet a rozhodnout se, zda hledat práci na vlastní pěst, nebo se obrátit na úřad práce.

 V čem spočívají výhody registrace na úřadu práce?

  • cesta k nové pracovní pozici
  • větší šance k vyhovění při žádosti o důchod v budoucnu
  • podpora v nezaměstnanosti
  • rekvalifikační kurz

Důležité je mít na mysli to, že kdo se neobrátí na úřad práce, musí sám hradit zdravotní pojištění. To činí kolem 2 700 Kč měsíčně.

Půjčky

V případě, že je finanční příjem náhle omezen, si člověk samozřejmě nemůže dovolit vše. Lidé bohužel často sahají po možných půjčkách, aby si udrželi jistý životní standard. A vzhledem k tomu, že banky prověřují příjmy žadatelů, se nezaměstnaní musí obracet na nebankovní instituce a soukromé osoby.

Ačkoliv jsou půjčky od soukromé osoby ihned nebo nebankovní instituce lákavými produkty, je dobré se jim vyhýbat. Často se pojí s mnohými poplatky, které mohou i převyšovat původně půjčenou částku. 

Půjčka od soukromé osoby ihned může mít také výhody, například nenahlížení do registru dlužníků. Tedy je ideálním produktem i pro dlužníky. Soukromé osoby často neověří tuto skutečnost, protože do registru dlužníků přístup zdarma není.

Spoření

V případě náhlého omezení příjmů je nutné omezit výdaje. Existuje mnoho způsobů, jak snížit běžné výdaje:

  • snížení životních nákladů na minimum
  • vyhledávat slevy a věrnostní programy
  • vyvarovat se kreditních karet a kontokorentů

To a mnoho dalšího pomáhá v udržení jisté stability. Pro nákupy je nejlepší navštívit weby, které poskytují užitečné recenze a slevové kupóny, například www.nakupka.cz.

Kreditní karty a kontokorenty mohou člověka, stejně jako půjčky, dostat do registru dlužníků. Do registru přístup zdarma není, takže si to nelze zkontrolovat, nicméně je vždy dobré neriskovat. Centrální registr dlužníků není oficiální zdroj.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.