Kategorie vzorů

PR: Povinné ručení a havarijní pojištění: Víte, kdy je využijete?

Že nastane situace, kdy je zapotřebí povinné ručení nebo havarijní pojištění, na to nechce myslet nikdo z nás. Na kolo byste také neměli nasednout bez helmy, s autem to ale platí dvojnásob. Na silnici bez povinného ručení nejezděte. Proč je dobré mít i havarijní pojištění?

 

Pokud jste aktivní řidič, víte, že bez povinného ručení se neobejdete, protože je dané zákonem. Havarijní pojištění sice povinné není, ale na cestách ho oceníte. Uzavřít je navíc můžete výhodně v jednom balíčku a často i levněji.

Na co potřebujete povinné ručení?

Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na silnici. Primárně slouží k pokrytí nákladů na škodu, kterou jste způsobily vy, ať už jde o škody na zdraví nebo na majetku třetí strany. Nemusí se přitom jednat jen o dopravní nehodu na silnici, kdy nabouráte do jiného auta. Povinné ručení pokryje i škody, které způsobíte například na veřejném majetku nebo například na plotě někoho jiného. Bohužel povinné ručení neslouží k pokrytí nákladů škod, které vznikly na vašem vlastním autě a majetku.

 

Výška nákladů na škody se z povinného ručení vyplácí až do výše pojistného limitu. Ten stanovuje zákon minimálně na 35 milionů korun na škody na majetku a stejně tak i na škody na zdraví. Ne vždy ale zákonný limit stačí, proto se obecně doporučuje pojistné limity zvýšit, a to alespoň na dvojnásobek.

Havarijní pojištění je tu pro vás

Na rozdíl od povinného ručení, havarijní pojištění kryje váš vůz. To znamená, že když nabouráte, škody třetí osobě pokryje povinné ručení a škody na vašem majetku a zdraví zase havarijní pojištění. Navíc, s havarijním pojištěním jste kryti i při vandalismu nebo odcizení vozidla. K hlavním rizikům, která vám havarijní pojištění pokryje, patří dopravní nehoda, krádež a odcizení vozu, vandalismus a zničení a poškození vlivem počasí.

 

Výhodou havarijního pojištění jsou i doplňková připojištění. K těm nejžádanějším patří pojištění skel, pojištění odpovědnosti, pojištění osob nebo zavazadel ve vozidle, ale také úrazové pojištění. Pokud se často pohybujete v okolí lesů, polí a horských oblastí, oceníte i připojištění srážky se zvěří.

 

Cesta autem do zahraničí

Obě pojištění jsou nezbytná i při cestách do zahraničí. Povinné ručenísjednané u nás by vám bez problémů mělo platit ve všech evropských zemích. S jistotou to ale zjistíte ze zelené karty nebo ze smlouvy, kde je platnost v jednotlivých zemích vždy uvedená. U havarijního pojištění pak rovněž zjistíte platnost v zahraničí ze smlouvy, případně se zeptejte ve své pojišťovně.

 

Povinné ručení musíte mít i na cestách do zahraničí, co se týče havarijního pojištění, jsou země, kde ho vyžadují, většinou je nicméně dobrovolné, stejně jako u nás. Myslete ale na to, že při poruše auta v zahraničí zaplatíte bez pojištění nemalé peníze.

 

S každým vozidlem vám přibydou i jisté povinnosti. Povinné ručení je nutností pro všechny majitele vozidel a havarijní pojištění, i když je nepovinné, vám ušetří peníze a oceníte ho v různých situacích od dopravní nehody až po spadlou větev, která vám při bouřce poškodila kapotu.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.