Kategorie vzorů

Povinné ručení. Co to vlastně je a co vše pokrývá?

Povinné ručení musí mít ze zákona sjednáno každý majitel motorového vozidla. Ne všichni ale vědí, co konkrétně toto pojištění auta pokrývá a na co se již nevztahuje. Zjistěte to dřív, než budete muset sáhnout hluboko do vlastní kapsy.

Na co se povinné ručení vztahuje

Jednoduše řečeno, povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví třetích osob, které svým vozidlem způsobíte. Konkrétně se z něj hradí:

  • Škody na majetku třetích osob – Ať už se jedná o poškození cizího automobilu při dopravní nehodě, nebo poškození svodidel, plotu a jiného majetku, tyto škody se hradí z povinného ručení.
  • Škody na zdraví třetích osob – Jestliže při autonehodě dojde k újmě na zdraví, poškozená osoba po vás může požadovat odškodnění nejen za zdravotní výdaje, ale také za zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk.
  • Asistenční služby – Součástí povinného ručení jsou asistenční služby, a to v nejrůznějším rozsahu. Mezi základní služby však patří telefonická podpora v případě autonehody, případně přivolání servisního pracovníka na místo nehody a odtah vozidla.

Na co se povinné ručení nevztahuje?

Pojištění auta se však nevztahuje na škodu vzniklou na vozidle pojistníka. Chcete-li toto ošetřit, musíte si k povinnému ručení sjednat jedno z mnoha připojištění – například pojištění čelního skla, střetu se zvěří nebo pojištění proti odcizení vozidla. Další možností je uzavření havarijního pojištění.

Výluky z povinného ručení

Existují však i situace, kdy povinné ručení nelze uplatnit ani na škody způsobené jiné osobě. Jedná se o specifické případy, které určuje pojistná smlouva a mezi něž patří úmyslné způsobení škody nebo neoprávněné užití vozidla.

 

Pojišťovna na vás může uvalit povinnost zaplatit způsobené škody také v případě, že jste:

  • nesplnili povinnost sepsat záznam o dopravní nehodě,
  • ujeli z místa dopravní nehody bez prošetření,
  • bourali bez platného řidičského průkazu,
  • odmítli zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi,
  • řídili v době zákazu řízení,
  • řídili pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,
  • řídili vozidlo, které nesplňuje normy technické kontroly.

Jak si sjednat povinné ručení

Povinné ručení lze sjednat osobně na pobočce zvolené pojišťovny nebo online. Než však k tomuto kroku přistoupíte, doporučujeme využít jednu z mnoha kalkulaček povinného ručení, která na základě zadaných údajů porovná nabídky pojišťoven a vybere jen ty nejvýhodnější.

Na co si dát pozor při sjednávání povinného ručení

Při výběru povinného ručení se neorientujte pouze podle ceny, ale zaměřte se i na konkrétní služby, které za danou cenu získáte. Jste spokojeni s nabízeným rozsahem asistenčních služeb? Máte možnost sjednat si výhodné připojištění vozidla?

 

V neposlední řadě se ujistěte, zda vám vyhovuje výše pojistných limitů, tedy maximální částka, kterou za vás pojišťovna v případě nehody zaplatí. Minimum podle zákona činí 35 milionů korun na újmy na majetku a 35 milionů korun na újmy na zdraví. Některé pojišťovny však nabízejí limit 50, 70 nebo i 100 milionů korun.

 

 

 

 

 

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.