Kategorie vzorů

Pojištění auta: Co je povinné ručení a kdy nestačí?

V ČR musí mít každý majitel auta uzavřené povinné ručení, tedy pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Přestože většina řidičů bere sjednání povinného ručení jako samozřejmost, najdou se i výjimky, které jej ignorují. Co pojištění zahrnuje, kdy nestačí a jaký je postup při dopravní nehodě?

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení představuje základní pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které si sjednávají majitelé aut. Je zákonné, protože kryje škody způsobené ostatním účastníkům dopravní nehody. To zahrnuje škody na majetku, jako jsou například opravy vozidel nebo infrastruktury, a také škody na zdraví, například náklady na lékařskou péči či odškodnění za trvalé následky úrazu.

Pokud řidič povinné ručení neuzavře, hrozí mu vysoké pokuty od policie. Kromě toho může České kanceláře pojistitelů požadovat příspěvek do garančního fondu, jejíž výše šplhá až do desítek tisíc korun v závislosti na délce nepojištěného období. Největší problém nastává v případě, že řidič způsobí nehodu: veškeré náklady se hradí z jeho kapsy. V případě hromadné nehody se zdravotními následky se jedná o miliony Kč.

Kdy pouhé povinné ručení nestačí?

Povinné ručení kryje pouze škody způsobené třetí straně, nikoli škody na vašem vlastním vozidle. Proto je nutné zvážit další možnosti pojištění. Nabízí se dvě možnosti: využít možnosti připojištění nebo rovnou sjednat havarijní pojištění.

Řidiči, kterým se nevyplatí havarijní pojištění, často volí připojištění k povinnému ručení. Často si připojistí přední sklo, střet se zvěří nebo sjednají úrazové pojištění řidiče či asistenční služby.

Majitelé novějších vozů využívají rozsáhlejší nabídku havarijního pojištění, která kromě následků nehody zahrnuje ochranu proti přírodním živlům nebo vandalismu.

Jak postupovat v případě dopravní nehody?

Lehko se to řekne, těžko se to provádí: důležité je hlavně zachovat klid a uvažovat racionálně.

  • Nejprve zastavte vozidlo a zajistěte místo nehody zapnutím výstražných světel a umístěním výstražného trojúhelníku. Před opuštěním vozu si oblékněte reflexní vestu.
  • Udělejte si přehled o situaci. Je někdo zraněný? Je třeba volat záchrannou službu nebo dokonce poskytovat první pomoc? Uvědomte si, kde se nacházíte a jak místo popíšete operátorovi ZZS.
  • Nehoda není vážná, nikdo není zraněný a vystačíte si sami? Vše se tedy bude točit primárně kolem škody na vozidlech. Policii volejte v případě, že došlo ke zranění, hmotná škoda zjevně přesahuje 100 tisíc Kč, případně jste se nedohodli s druhou stranou na zavinění.
  • Pokud nehoda nesplňuje podmínky pro přivolání policie, vystačíte si sami. V tom případě vás čeká byrokracie v podobě vyplnění protokolu o dopravní nehodě. Přesný návod, jak vyplnit záznam o dopravní nehodě, najdete pod tímto odkazem. Od července 2025 bude možné formulář vyplňovat také elektronicky prostřednictvím aplikace, přičemž papírová verze zůstane uznávána i nadále.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.