Kategorie vzorů

Platy v ČR a jinde v EU: Kde si za pár let vyděláte na dům?

O tom, že české ekonomice se daří není pochyb – pociťují to nejen firmy neustále otevírající nová pracovní místa, ale i zaměstnanci, jejichž mzdy se rok od roku zvyšují. Navzdory panujícímu blahobytu si však v porovnání s jinými evropskými vyspělými zeměmi nevedeme zrovna nejlépe. Jaká je úroveň průměrných českých mezd a jaká v jiných státech EU?

Průměrná mzda v České republice

Ve 2. čtvrtletí letošního roku vzrostla měsíční průměrná hrubá mzda v Čechách na 34 105 Kč, což je o téměř 10 000 Kč více než před deseti lety. Oproti roku 2018 se jedná o rekordní nárůst o 4,3 %, a dokonce o 2 % více než předpovídali analytikové. Nejvíce si přilepšili zaměstnanci v Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji, naopak nejméně lidé v Praze, kde jsou ovšem průměrné mzdy stále nejvyšší. Nutno podotknout, že dvě třetiny zaměstnancůČR na celostátní průměr vůbec nedosáhnou.

 

A jaké jsou platové vyhlídky do budoucna? Podle analytiků se po zbytek roku bude enormní nárůst zpomalovat, na lepší peníze si ale s největší pravděpodobností přijdou zaměstnanci státních sfér, zejména pak ve školství či zdravotnictví.

 

Tip: Nastupujete do nového zaměstnání, nebo si hodláte říct o více peněz a zajímá vás, kolik si po odečtu všech daní a poplatků skutečně vyděláte? Využijte kalkulačku pro výpočet čisté mzdy od MONETA Money Bank a spočítejte si svůj čistý příjem.

 

Průměrná mzda v Německu

O něco méně pozitivní je pak skutečnost, že český platový průměr tvoří dvě třetiny platu našich německých sousedů – průměrná hrubá mzda v Německu činí v přepočtu 96 896 Kč. Nejvíce zde berou zubaři a lékaři, hned v závěsu za nimi následují právníci a průmysloví inženýři. Od 1. 1. 2019 byla v Německu minimální hodinová mzda nastavená na 9,19 Euro, to je zhruba 3x více než v Česku.

 

Průměrná mzda ve Švýcarsku

Náklady na život ve Švýcarsku, jedné z nejdražších zemí na světě, jsou sice vysoké, nicméně nebeských výšin dosahují i tamní průměrné platy. Ty se nyní pohybují vysoko nad průměrem států OECD, průměrně si totiž ve Švýcarsku člověk vydělá 226 315 Kč. Ceny jsou v této zemi sice mnohonásobně vyšší, obzvláště pak v Ženevě nebo Zurichu, ale stejně tak i pravděpodobnost, že si zde za pár let vyděláte na dům.

 

Průměrná mzda na Islandu

Poměrně dobře se mají i Islanďané, kteří si v průměru měsíčně přijdou na více než 77 000 Kč. V rámci nákladů na živobytí se ale země ohně a ledu na světovém žebříčku řadí k 4. nejdražší. Nejhůře placení islandští zaměstnanci si ale s minimální mzdou 56 400 Kčvedou oproti nejhůře placeným Čechům stále velmi dobře. Ty si totiž přijdou na pouhých 13 350 Kč.

 

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 8x, průměr: 3,50)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.