Kategorie vzorů

Jak změnit dodavatele energií? (pr)

Ceny plynu i elektřiny neustále rostou, stále více spotřebitelů se proto snaží najít způsoby, jak výdaje za energie snížit. Jednou z možností je změnit dodavatele elektřiny, což nicméně není vůbec jednoduché. Připravili jsme pro vás proto článek shrnující to hlavní, co byste měli vědět.

Proč může být změna dodavatele výhodná?

Dodavatelé se snaží na výhodnou cenou elektřiny lákat především nové zákazníky. Můžete tak získat bonusy za podpis nové smlouvy (například výhodná cena v prvních několika měsících či letech) či bonusy za podpis smlouvy s úvazkem na několik let. U stávajícího dodavatele často probíhá prodloužení smlouvy automaticky, tyto bonusy však již nejsou součástí. Dobře si tak ověřte, zda pro vás nebude změna dodavatele výhodnější.

Pozor na výpověď stávající smlouvy

Je obvyklé, že smlouvu stávajícímu dodavateli nepůjde snadno vypovědět, pokud se například nestěhujete jinam. Dle obchodních podmínek zpravidla nemáte možnost ukončit stávající smlouvu předčasně, aniž byste čelili sankcím. Vypovědět stávající smlouvu lze obvykle několik týdnů až měsíců před jejím koncem, díky čemuž nedojde k jejímu prodloužení a vy můžete dodavatele změnit, případně u toho stávajícího jednat o nových podmínkách.

Nikdy proto nepodepisujte smlouvu na odběr energie u nového dodavatele, dokud nemáte jistotu, že u toho stávajícího máte bez sankcí stanovené datum konce běžící smlouvy. Výpadku elektřiny se nemusíte bát, na vše je dostatek času.

Pokud jste už novou smlouvu podepsali, máte nárok od ní v zákonné lhůtě odstoupit.

Jak zjistit ceny jiných dodavatelů?

Způsobů je celá řada. Obvyklé je dnes ověření cen různých dodavatelů prostřednictvím internetových srovnávačů, kam zadáte své údaje o místě odběru a současné spotřebě, načež vám systém nabídne nejvýhodnější nabídku.

Můžete jít cestou přímého oslovování jednotlivých dodavatelů, počítejte s však s tím, že jde o časově velmi náročnou činnost a není jisté, zda nakonec cena bude výhodnější proti internetovému srovnávači.

Často se také může stát, že vás alternativní dodavatel sám od sebe kontaktuje telefonicky. V takových případech si velmi dobře ověřte, jaká cena a podmínky odběru jsou vám nabízeny, abyste se nestali obětí podvodu.

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 3,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.