Kategorie vzorů

Dřevitá vlna – vděčný materiál

Čas Vánoc se neúprosně blíží, a tak roste poptávka po balicích materiálech. Mimo jiné i po výplních do obalů.  Co se týče dekorativních obalů, jistě jste se setkali s dřevitou vlnou.

Dřevitá vlna je totiž velmi oblíbená právě pro dárková balení. Je zdravotně nezávadná, bezprašná, antistatická, nevyvolává alergie, dobře odvádí vlhkost a vypadá hezky v jakémkoliv obalu, ať je to krabička, nebo sáček.

Právě pro svoji vlastnost dobře odvádět vlhkost a izolovat teplo se využívá k mnoha jiným účelům. K jakým?

Tak třeba v zahradnictví slouží jako podklad pro různé plody (cukety, jahody, okurky, dýně, …) během jejich růstu, které, pokud by ležely na volné zemině, mohly trpět houbovými chorobami. Dřevitá vlna vytváří jemnou vrstvu, skrz kterou proudí vzduch a která odvádí vlhkost směrem od plodu. Chrání před škůdci žijícími v půdě, a navíc nedochází k otlačení plodu, který si zachová svoji barvu a tvar po celém svém povrchu. Je také oblíbená jako podklad pro již sklizené plody, na kterém je lze uchovávat třeba v různých bedýnkách nebo jiných nádobách.

Využití má dřevitá vlna také v chovatelství, ve kterém se využívá jako podestýlka pro drobná zvířata, ale můžeme se s ní setkat i v podobě podestýlky ve psích boudách. Nenechte se zmást její zdánlivou hrubostí, jedná se o poddajný materiál, který je pro zvířata pohodlný. Aby však splňoval zdravotní požadavky, musí se pravidelně vyměňovat.

Dřevitá vlna má využití i ve stavebnictví, kde opět slouží jako izolační materiál. Splétáním dřevité vlny do provazců, které se provádí na speciálním motacím stroji, vznikne materiál vhodný jako výplň mezi trámy u dřevěných staveb. Setkat se s ním můžeme u roubenek, dřevěných chat a dalších dřevěných objektů. I když je instalace tohoto typu zateplení zdlouhavá, je velmi efektivní a dlouho vydrží.

Zmíněné provazce se používají také jako obalový a fixační materiál při přepravě kamenných, keramických nebo hliněných výrobků, např. soch.

V neposlední řadě se dřevitá vlna používá pro výrobu přírodních podpalovačů.

Dřevitou vlnou se zkrátka nic nezkazí!

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.