Kategorie vzorů

Soustava soudů České republiky

Mnoho lidí se ztrácí v soustavě soudů České republiky. Tento článek vám ji přiblíží.
 Soud je instituce, která vám má zajistit ochranu vašich práv v případě, že dojde k jejich porušení.

Soudy se rozdělují na obecné (ty jsou popsány níže) nebo speciální (Ústavní soud, Nejvyšší správní soud).

Okresní soud je základní jednotkou soudní soustavy, je jich 88, přičemž se můžou lišit v názvu. V Praze se okresní soud jmenuje obvodní soud (10 s působností na území Prahy), v Brně městský soud (1 s působností na území Brna).  Ostatní soudy tohoto typu se jmenují podle tohle, jakou mají působnost – Okresní soud v Trutnově.

Tyto soudy jsou první instancí ve většině případů porušení a domáhání se práv. Rozhoduje jak v občanskoprávním (např. rozvod), tak i v trestněprávním řízení (ublížení na zdraví). S tímto soudem se budete setkávat nejčastěji.

Krajský soud je dalším typem soudu a následuje po soudu okresním. Je jich 8 s tím, že se v názvu odlišuje jen jediný soud s působností na území Prahy – Městský soud v Praze, ostatní soudy tohoto typu se jmenují podle jejich územní působnosti – Krajský soud v Hradci Králové.

Tyto soudy rozhodují ve druhém stupni o řádných opravých prostředcích (odvolání) a v prvním stupni o tom, co jim výslovně svěřuje zákon (znásilnění – trestněprávní, ochrana osobnosti – občanskoprávní).

Vrchní soudy jsou dva, pro Česko je to Vrchní soud v Praze a pro Moravu a Slezsko je to Vrchní soud v Olomouci. Tyto soudy se zabývají řádnými opravnými prostředky (odvolání) od vrchních soudů ve věcech, které soudy řeší jako první instance (znásilnění, ochrana osobnosti).

Existence vrchních soudů je často kritizována pro svoji nadbytečnost.

Nejvyšší soud je jeden se sídlem v Brně. Hlavně se zabývá se mimořádnými ochrannými prostředky (dovolání) a tím sjednocuje rozhodnutí soudů nižších stupňů.

 

Tento popis soudní soustavy je velmi stručný, ale pro získání základního přehledu by měl být dostatečný..

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 29x, průměr: 4,17)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.