Kategorie vzorů

Právo o páte s doc. JUDr. Markétou Seluckou, Ph.D.

Redaktoři rádiového seriálu Právo o páté diskutují s úspěšnou kandidátkou na post děkana Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně paní doc. JUDr. Markétou Seluckou, Ph.D. Rozhovor se točí kolem osobního života či právního vzdělávání v České republice, ale dostane se i na budoucnost brněnské právnické fakulty.

Doc. JUDr. Markéta Selucká, Ph.D. působí na katedře občanského práva na Masarykově univerzitě v Brně. Na univerzitě vyučuje především občanské právo hmotné se zaměřením na ochranu slabších kontraktačních stran, jako je nájemnce bytu či spotřebitele.

Osobní život

Paní docentka přišla do redakce v dobré náladě a ihned v úvodu padla otázka osobního charakteru, a to jaké bylo dětství a studium. Prozradila, že pochází z malého města v podhůří Chřibů u Koryčan. Je zajímavé, že jako střední školu vystudovala Střední průmyslovou školu potravinářskou v Pardubicích. Původně chtěla být zahradnicí, ale díky rozmlouvání svých rodičů z této ambice upustila.

I záměr, kam na vysokou školu nesměřoval přímo na práva. Po neúspěšném pokusu o přijetí na VŠCHT začala pracovat, nejprve v pekárně, později v sociálních službách či státní správě. Přes studium bakalářského oboru státní správy se dostala na magisterk studium práva.  Jejím oblíbeným předmětem bylo právo občanské a správní.

Přijetí nového občanského zákoníku

Byla členkou rekodifikační komise. Patřila mezi připomínkové odborníky k novému občanskému zákoníku. Paní docentka zástava názor,  že ustanovení občanského zákoníku jsou právem de lege lata a na právní obci je, aby každé toto ustanovení bylo pochopitelné, srozumitelné a aplikovatelné. Dle názoru je mnoho věcí diskutabilních, ale je nutné se k tomu „postavit čelem.“

V rozhovoru se dále pokračuje otázkami týkající se brněnské právnické fakulty, o konkrétních změnách a o budoucnosti fakulty.

 Celý rozhovor, především jeho úplnou část týkající se změn na Právnické fakultě v Brně, si můžete poslechnout na zde.

 

 .

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.