Kategorie vzorů

Zákaz kouření? Kde?

Zákaz kouření

 

Dne 31.5.2017 nabyde účinnosti zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (dále jen „zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek“), který mimo jiné nově zavádí zákaz kouření a zákaz používání elektronických cigaret na určitých místech.

Konkrétní výčet míst, kde je kouření zakázáno, naleznete zde:

Zakazuje se kouřit:

 1. ve veřejnosti volně přístupném vnitřním prostoru, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření,
 2. v tranzitním prostoru mezinárodního letiště, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření,
 3. na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,
 4. v dopravním prostředku veřejné dopravy,
 5. ve zdravotnickém zařízení a v prostorech souvisejících s jeho provozem, s výjimkou stavebně odděleného prostoru vyhrazeného ke kouření v uzavřeném psychiatrickém oddělení nebo v jiném zařízení pro léčbu závislosti,
 6. ve škole a školském zařízení,
 7. v zařízení sociálně-právní ochrany dětí, v provozovně, kde je provozována živnost, jejímž předmětem je péče o děti do 3 let, v prostoru, kde je poskytována služba péče o dítě v dětské skupině, nebo v zařízení, kde je uskutečňována mimoškolní výchova a vzdělávání, nezařazeném do rejstříku škol a školských zařízení,
 8. v prostoru dětského hřiště a sportoviště určeného převážně pro osoby mladší 18 let,
 9. ve vnitřním prostoru všech typů sportovišť,
 10. ve vnitřním zábavním prostoru, jako je kino, divadlo, výstavní a koncertní síň a sportovní hala, a dále v jiném vnitřním prostoru po dobu pořádání kulturní a taneční akce,
 11. ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek,
 12. v prostoru zoologické zahrady, s výjimkou vnějších prostor, které provozovatel zoologické zahrady ke kouření vyhradí.

 

Zákaz používání elektronických cigaret se vztahuje na místa uvedená v písm. a) až j), s výjimkou prostor, na které se zákaz kouření nevztahuje.

 

 

Stručně řečeno půjde zejména o zákaz kouření v restauracích, hospodách, kavárnách, čajovnách, na zastávkách veřejné dopravy, na letišti, na dětském hřišti, v zoologické zahradě a dalších vnitřních prostorech jako je například škola, zdravotnické zařízení, sportoviště, kino, divadlo či klub, bar, diskotéka.

 

Prostor, kde je kouření zakázáno bude viditelně označen grafickou značkou „Kouření zakázáno“. S výjimkou nástupiště, přístřešku a čekárny veřejné dopravy.

 

Fyzická osoba, která kouří na místě, kde je zakázáno kouřit nebo fyzická osoba, která používá elektronickou cigaretu na místě, kde je její používání zakázáno se dopouští přestupku, za nějž lze uložit pokutu ve výši 5 000 Kč.

 

Nejzásadnější změnou pravděpodobně bude absolutní zákaz kouření v restauracích, kde jsme doposud byli zvyklí na oddělené prostory pro kuřáky a nekuřáky či dokonce některé restaurace byly plně kuřácké. Ovšem v porovnání s jinými evropskými zeměmi zjistíme, že ČR je jedinou zemí Evropské unie, kde je možno provozovat čistě kuřáckou restauraci. Ode dne 31.5.2017 však již budeme moci použít minulý čas, když budeme chtít sdělit, že ČR byla jedinou zemí EU, kde bylo možno provozovat čistě kuřáckou restauraci.

 

Důvodová zpráva k zákonu o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek uvádí, že dle informací Státního zdravotního ústavu v Praze v roce 2015 podíl kuřáků v dospělé populaci ČR dosahoval 24,1 %. Podle výzkumu agentury IPSOS a Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy provedeného v roce 2015 si 78 % Čechů přeje zákaz kouření v restauracích.

 

Na závěr jen zbývá popřát kuřákům hodně sil při kouření pod širým nebem a nekuřáci se doufám dočkají okamžiku, kdy budou opouštět restaurační zařízení s nezakouřeným oblečením.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Jeden komentář: “Zákaz kouření? Kde?”

 1. Ladislav Strnad napsal:

  Kdybych se měl vyjádřit k vašemu závěrečnému přání, tak bych se vyjadřoval tak asi pět minut. Pokud bych potom vypustil nepublikovatelné výrazy, tak bych vám vlastně nic nevzkázal. Jsem kuřák a kouřit přestanu až mně šoupnou do krematoria.

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.