Kategorie vzorů

Výpověď plné moci

Právním základem výpovědi plné moci vyplývá z ust. § 448 a § 449 Občanského zákoníku, podle kterých zemře-li zmocnitel nebo vypoví-li zmocněnec zmocnění, učiní zmocněnec ještě vše, co nesnese odkladu, aby zmocnitel nebo jeho právní nástupce neutrpěl újmu. Jeho právní jednání má tytéž účinky, jako by zmocnění ještě trvalo, neodporuje-li tomu, co nařídil ještě zmocnitel nebo jeho právní nástupce.Zmocněnec vydá bez zbytečného odkladu po zániku zmocnění vše, co mu zmocnitel propůjčil, popřípadě co pro zmocnitele získal. Zemřel-li zmocněnec, má vůči zmocniteli tuto povinnost každý, kdo má tyto věci u sebe.

Výpověď plné moci musí být adresováno (dáno na vědomí) zmocněnci tak, aby věděl, že bylo jeho zmocnění odvoláno, neboť zmocnění zanikne i v případě, že je zmocnitel odvolá nebo zmocněnec vypoví a dokud není odvolání zmocněnci známo, má jeho právní jednání tytéž účinky, jako by zmocnění ještě trvalo. Toho se však nemůže dovolat strana, která o odvolání zmocnění věděla, nebo měla a mohla vědět.

Dále zmocnění může zaniknout též vykonáním právního jednání, na které bylo zastoupení omezeno, je-li dána plná moc adresně.

Petr Novák,
dat. nar. 12.3.1985
bytem Olbrachtova 1,
Praha 1, 110 00V Praze dne 30.11.2019

Věc: Výpověď plné moci

Vážený pane Nováku,

tímto Vám v celém rozsahu vypovídám plnou, kterou jsem Vám dne 1.10.2019 udělila pro zastupování v přebírání pošty na mé adrese.

Děkuji Vám a jsem s pozdravem

Irena Aldanová
Fuksova 1,
Praha 4, 140 00

podpis

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 7x, průměr: 4,29)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.