Kategorie vzorů

Spor o zákaz nošení hidžábu na střední zdravotnické škole – rozsudek Nejvyššího soudu České republiky

Nejvyšší soud vyhlásil v pátek 6. prosince 2019 rozsudek ve věci žaloby na diskriminaci, které se měla dopustit Střední zdravotnická škola v Praze tím, že mladé ženě vyznávající islámské náboženství zakázala nosit muslimský šátek, tzv. hidžáb.

Jak tedy Nejvyšší soud v ČR rozhodl?

Nejvyšší soud České republiky vyhověl dovolání a zrušil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 10.

Jelikož Nejvyšší soud České republiky zrušil ona rozhodnutí, věc tedy není ukončena. Soudy budou ve věci rozhodovat znovu.

Jak vyplývá ze zprávy Nejvyššího soudu ČR: Podle čl. 2 odst. 1 Listiny je totiž stát založen na demokratických hodnotách a „nesmí se vázat ani na výlučnou ideologii, ani na náboženské vyznání„. Je tedy zřejmé, že Česká republika musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, tzn. především nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů. Zachovávání náboženské neutrality státem znamená, že do základního práva svobody náboženského přesvědčení a jeho projevů nezasahuje, avšak vytváří podmínky pro jeho realizaci, chrání výkon těchto práv a svobod před rušivými zásahy a nastoluje podmínky k tomu, aby vedle sebe mohly pokojně koexistovat osoby s různými, i protichůdnými světonázory, respektive osoby, které vyznávají různá náboženství.

Podroběji v rozsudku, nebo ve zprávě Nejvyššího soudu České republiky: http://www.nsoud.cz/Judikatura/ns_web.nsf/web/Proverejnostamedia~TiskovezpravyNejvyssihosoudu~

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.