Kategorie vzorů

Výpůjčka, nebo zápůjčka?

Nový občanský zákoníku přinesl mnoho terminologických změn a ačkoliv je účinný již od roku 2014, stále není pojmosloví dostatečně zažité. Jedním z příkladů je rozdíl mezi výpůjčkou a zápůjčkou.

Zápůjčka je vymezena v ust. §§ 2390 a násl. Občanského zákoníku, přičemž je definována tak, že přenechá-li zapůjčitel vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu, vznikne smlouva o zápůjčce.

Naproti tomu výpůjčka je vymezena v ust. §§ 2193 a násl. Občanského zákoníku, přičemž ta je definována tak, že smlouvou o výpůjčce půjčitel přenechává vypůjčiteli nezuživatelnou věc a zavazuje se mu umožnit její bezplatné dočasné užívání.

Společné mají zápůjčka a výpůjčka to, že jsou tzv. reálnými kontrakty, tedy, že k platnosti smlouvy a vzniku právního vztahu je třeba nejen shoda na obsahu smlouvy, ale i samotné předání věci. Výpůjčka je však oproti zápůjčce výhradně bezplatná, zápůjčka může být za úplatu i bezplatná. Dále, že předmětem zápůjčky je zastupitelná věc (např. peníze).

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.