Kategorie vzorů

Vlastizrada, nebo velezrada?

Vlastizrada a velezrada jsou pojmy, které se mohou zdát na první pohled sobě velice podobné, nicméně v právním smyslu je mezi nimi velkého rozdílu.

Velezradou se podle Ústavy České republiky (čl. 65) rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.  Velezrady se tak může dopustit pouze prezident republiky, přičemž se jedná o zvláštní ústavněprávní delikt, za který může po podání tzv. ústavní žaloby Ústavním soudem přijít o svůj prezidentský mandát a způsobilost jej znovu nabýt. 

Vlastizrada je naopak zakotvena v trestním zákoníku (§ 309), přičemž vlastizrady se dopustí občan České republiky, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314), bude potrestán odnětím svobody na patnáct až dvacet let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, nebo výjimečným trestem. Příprava je trestná. Vlastizrady se tak může dopustit každý občan České republiky.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 8x, průměr: 4,38)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.