Kategorie vzorů

Kdy oddlužení trvá více než 5 let?

V nejvyšším množství případů trvá oddlužení 5 let. Zákon však pamatuje na situace, kdy může oddlužení trvat dobu podstatně kratší, ale i delší. Jaké to situace však jsou?

Standardně oddlužení trvá 5 let, přičemž za předpokladu, že po dobu 5 let od schválení oddlužení nebylo dlužníku oddlužení zrušeno a dlužník neporušil svou povinnost vynaložit veškeré úsilí, které po něm bylo možno spravedlivě požadovat, k plnému uspokojení pohledávek svých věřitelů. Zákon dále vytváří domněnku, že se má za to, že tuto povinnost neporušil, jestliže v této době splatil nezajištěným věřitelům alespoň 30 % jejich pohledávek.

Za jakých okolností však trvá déle? Jedná se o případy tzv. přerušení a prodloužení oddlužení.

Pokud jde o přerušení oddlužení. Insolvenční soud může po schválení oddlužení rozhodnout o přerušení průběhu oddlužení až na 1 rok. Učiní tak z důležitých důvodů na návrh dlužníka nebo insolvenčního správce. Průběh oddlužení nelze přerušit opakovaně. Po dobu přerušení průběhu oddlužení nemusí dlužník plnit svou povinnost splácet.

Pokud jde o prodloužení oddlužení. Insolvenční soud může rozhodnout, že se doba oddlužení prodlouží až o 6 měsíců. Učiní tak z důležitých důvodů na návrh dlužníka podaný do uplynutí doby, která je rozhodná pro posouzení splacení pohledávek. Průběh oddlužení nelze prodloužit opakovaně.

 

 

 

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 2x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.