Kategorie vzorů

Vymezení majetkové podstaty v insolvenčním řízení

Majetková podstata (dříve „konkursní podstata“) je jedním ze stěžejních pojmů insolvenčního řízení. Ačkoliv se majetková podstata a možnosti nakládání s ní modifikuje vždy vzhledem ke způsobu řešení úpadku dlužníka, insolvenční zákon (zák. č. 182/2006 Sb.,) však poskytuje v § 206 demonstrativní (příkladový) výčet toho, co obsah majetkové podstaty tvoří – tedy slovy zákona, jaký je její obsah.

Základní funkcí majetkové podstaty je uspokojení věřitelů dlužníka.

Předně předesílám, že pojem majetkové podstaty je poměrně složitý, proto některé části budou záměrně zjednodušeny pro větší pochopení tohoto institutu. Základní otázku tedy zůstává, jaký majetek patří do majetkové podsaty v insolvenčním řízení.

Situace jsou v zásadě dvě:

a) insolvenční návrh podal věřitel (insolvenční řízení bylo tedy zahájeno na základě tzv. věřitelského návrhu) – jedná se o veškerý majetek dlužníka (úpadce) v okamžiku, kdy nastaly účinky rozhodnutí o úpadku a v době, kdy bylo vydáno tzv. předběžné opatření

b) insolvenční návrh podal dlužník (insolvenční řízení bylo zahájeno na základě tzv. dlužnického návrhu) – v tom případě, je situace odlišná než tomu bylo v případě věřitelského insolvenčního návrhu. V případě dlužnického insolvenčního návrhu patří do majetkové podstaty majetek, který dlužník nabyl ke dni zahájení insolvenčního řízení i v jeho průběhu.

Co do majetkové podstaty v insolvečním řízení patří? (neboli jaký je její obsah)

do majetkové podstaty patří zejména (slovo zejména v § 206, odst. 1 IZ) nám naznačuje, že výčet je příkladný:

a) pěněžní prostředky

b) věci movité a nemovité

c) podnik

d) věci

e) cenné papíry, vkladní knížky či jiné formy vkladů

f) pohledávky (tedy situace, kdy vám někdo dluží, tedy kdy jste věřiteli)

g) mzda, plat či jiné „odměny“ – vč. i například stipendií

a jiné majetkové hodnoty mají-li určitou cenu vyjádřitelnou v penězích.

V kostce obsah majetkové podstaty tvoří vaše aktiva, v insolvenčním návrhu (v případě že podáváte dlužnický insolvenční návrh na například oddlužení je nutné a povinné žádný majetek nezamlčovat!) se řádně vymezuje, kde doporučuji výraznou pečlivost v její specifikaci..

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 1x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.