Kategorie vzorů

Trvalé bydliště v nájemním bytě?

Je nutný souhlas pronajímatele s trvalým bydlištěm v nájemním bytě?

Nájemce je oprávněn si místo trvalého pobytu (správně však zápis údaje o místu trvalého pobytu) změnit. Je-li nájemcem, musí příslušnému úřadu doložit oprávněnost užívání bytu. Takovým titulem bude zpravidla nájemní smlouva (§ 10 odst. 6 písm. c) zákona o evidenci obyvatel).

Z přihlášení občana k trvalému pobytu nevyplývají žádná práva k objektu uvedenému k bytu nebo domu ani k vlastníkovi nemovitosti. Změnu místa trvalého pobytu občan ohlásí ohlašovně v místě nového trvalého pobytu (§ 10 odst. 2 a 5 zákona o evidenci obyvatel).     Veřejné právo (zákon o evidenci obyvatel) tak nedává pronajímateli zákonné nástroje, kterými by zabránil nájemci ve změně místa trvalého pobytu.

Zákonné nástroje ovšem neposkytuje ani soukromé právo: ujednání v nájemní smlouvě mezi pronajímatelem a nájemcem, kterým se zakazuje změna adresy trvalého pobytu nájemcem (z povahy věci změna na zápis adresy té nemovitosti, která je předmětem nájmu) není možná.

Pro úplnost lze dodat, že pronajímatel je oprávněn podat podle § 12 odst. 2 zákona o evidenci obyvatel návrh na zahájení řízení o zrušení trvalého pobytu osoby (nájemce) podle § 12 odst. 1 písm. c), ale pokud nájemní vztah již zanikl a bývalý nájemce trvalý pobyt nezměnil. Zdeodkazujeme na zde publikovaný článek Zrušení trvalého bydliště nájemcem a pronajímatelem.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (hlasováno 1x, průměr: 5,00)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.